A határtalanul kirándulást májusban kezdtük előkészíteni és több tanórán is foglalkoztunk vele. Spissichné Gesztesi Zsófia tanárnővel megtanultuk az „A csitári hegyek alatt” című Kodály Zoltán által 1914-ben Alsócsitáron gyűjtött népdalt. Irodalom órán Delbó Zsuzsanna tanárnővel megismerkedtünk Jókai Mór életrajzával, műveivel. Történelem órán Nagyné Németh Anita tanárnővel olvastunk és beszélgettünk a Felvidék történelméről, legendáiról, mondáiról, melyhez segítségül hívtuk a Barangoló digitális feladattárat is. Kosik-Kelemen Linda tanárnővel pedig földrajz órán a meglátogatandó városok földrajzáról, elhelyezkedéséről csoportmunkában plakátokat készítettünk. Végül, Gombos Lilla tanárnővel előkészítettük az utazást: áttekintettük a helyszíneket, a programokat és az egyéb tudnivalókat.
- nap
Már izgatottan vártuk a 8:30-as indulást. Kísérő tanáraink Gombos Lilla és Delbó Zsuzsanna osztályfőnökök, valamint Spissichné Gesztesi Zsófia tanárnő voltak. Mindenki gyorsan megtalálta a helyét és az utastársát, előkerültek a szendvicsek, és a szemerkélő esőben a szülők integetése közepette elindultunk első úticélunk, Komárom (Komárno) felé.
Komárom kettéosztott város, északi része Szlovákiához tartozik, déli része Magyarországhoz. A szlovákiai magyarság legfontosabb gazdasági és politikai központja. Komáromban helyi idegenvezető kalauzolásával bejártuk a város utcáit, tereit, megtekintettük a legfontosabb épületeit. A múzeumlátogatás után meghallgattuk a Madách könyvesbolt vezetőjének előadását. Látogatás zárásaként megkoszorúztuk a Duna Menti Múzeum előtt található Jókai Mór szobrot, mely Berecz Gyula komáromi művész alkotása.
Következő állomásunk Gúta volt, mely a Csallóköz egyik legnagyobb települései közé tartozik. Gútán a fahídon átkelve eljutottunk a hajómalomhoz. A hajómalmot az 1980-as években építették a 19. században használt eredeti malmok mintájára, kiállítási, múzeumi célból.
Következő úticélunk Érsekújvár volt, ahol megnéztük a főteret, a Szentháromság szobrot és a plébánia templomot. A Szentháromság szobrot az 1740-es pestis járvány emlékére 1749-ben építették olasz mesterek tervei alapján. A főtér után Érsekújvár legszebb emlékét, a kálváriát tekintettük meg. A kálvária dombon kápolnák, keresztek és szobrok találhatók, közöttük Krisztus keresztje, Mária Magdolna, Szűz Mária, Szent János szobrai. Ezek után fagyiztunk egy jót.
Kora este indultunk Alsóbodokra, a Paulisz rancsre, mely mindkét este a szállásunk volt. A kipakolás és a szobák elfoglalása után elfogyasztottuk az ízletes, meleg vacsorát. Vacsora után egy kellemes esti séta következett. Fáradtan, de élményekkel tele tértünk nyugovóra.
- nap
Reggel 7 óra tájban keltünk, a bőséges reggeli után felpattantunk a buszra és indultunk a második nap első állomására, Nyitrára. Nyitra Szlovákia negyedik legnépesebb városa, a nyitrai járás gazdasági és kulturális központja. Bejártuk a város legnagyobb nevezetességeit, a várat és a várnegyedet.
A Nyitrai vár a város fölé magasodó Várhegyre épült, a Nyitrai Egyházmegye székhelye. A vár központi épülete a Szent Emmerám székesegyház a püspöki rezidenciával.
Következő helyszínünk, a Bajmóci vár volt. Bajmóc vára a középkori magyarországi végvár lánc egyik tagja volt, a vár alatt cseppkőbarlang található. A vár előtt áll egy körülbelül 700 éves hársfa. Az a mondás járja, hogy Mátyás király is tartott a fa árnyékában országgyűlést, egy sor rendeletet állított ki „a mi bajmóczi hársfáink alól” keltezve. Egy rövid szabadprogram után indultunk vissza a szállásunkra. A nap folyamán egy helyi idegenvezető segítette a kirándulásunkat. A szállásunkon volt egy focipálya, ahol egy nagyon izgalmas rangadót játszottunk a helyi fiatalokkal.
- nap
A megszokott reggeli után indultunk Alsócsitárra. Odafele úton a hangszálainkat melegítettük énekléssel, Zsófi néni irányításával. Alsócsitáron megkoszorúztuk Kodály Zoltán emléktábláját és elénekeltük az „A csitári hegyek alatt” című népdalt.
Innen a Magyar Királyság legjelentősebb bányavárosa, Selmecbánya felé indultunk. Megtekintettük Selmecbánya központjának fő látványosságát, az UNESCO Világörökségének jegyzékébe bejegyzett óvárat. Tettünk egy sétát a Szentháromság téren és elballagtunk a bányamúzeumba, ahol magunkra vettük a védősisakot és a mellényt. A bányamúzeum egy különleges múzeum, melynek célja a bányászat történelmének bemutatása. Vezető segítségével mentünk le a hűs bányába, ahol megnéztük a bányászati eszközöket; csilléket, síneket, szerszámokat. Ezek után megebédeltünk egy selmecbányai étteremben, ahol nagyon finom volt az étel. Ez volt a kirándulásunk utolsó célpontja, majd elindultunk haza. A 2,5 órás út hamar elrepült, és már Nyúlon is voltunk.
További fotókért kattintson a képre!
A kirándulásunkat mindenki nagyon élvezte, úgy gondolom, hogy ez az utazás mindenkinek egy szép emlék lesz az általános iskolás éveiből.
Írta: Farkas Réka 7.B
Interaktív játékok:
- Szomszédaink
https://wordwall.net/play/74680/935/908
- Felvidék kvíz