Siker a honismereti versenyen

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér és a Győri SZC Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum szervezésében hagyományosan megrendezésre került a Lengyel Alfréd Honismereti Verseny Győr és térsége általános iskolás diákjai számára.

Iskolánk 8. A osztályos tanulói, Lüvi Milán és Pánczél Ábel felkészítő tanáruk, Nagyné Németh Anita történelemtanárral együttműködésben izgalmas időutazásba fogtak. A tanulók érdeklődési köre szerint kiválasztott 20. századi téma, Győr bombázása a II. világháború idején és a légvédelem megszervezése a tárgyalt időszakban komoly kutatómunkát igényelt. A tanulók lelkesen és elhivatottan készültek a megmérettetésre, a szakirodalom felkutatásán túl interjúk és az Árpád úti  óvóhely felkerésével is elmélyítették ismereteiket a témában, és kiváló anyagot állítottak össze, nagy örömükre pedig meghívást kaptak a döntő szóbeli fordulójába.

A döntőre 2025. március 26-án került sor a győri Könyvtár központi épületében, ahol 10 kiválóan felkészült csapat prezentálta ismereteit. Iskolánk csapata színvonalas diasoron szemléltetve mutatta be alapos munkáját, melyet a szakmai zsűri  I. helyezéssel jutalmazott.

Reményeink szerint a tanév során lehetőséget teremthetünk még arra, hogy előadásukat Iskolánk érdeklődő közössége előtt is bemutathassák.

Alább olvasható az előadásuk rövid összefoglalása.

„Háborús hírvivőként” a II. világháborúnak Győr városát is súlyosan érintő légi támadás-sorozatát szeretnénk bemutatni: a terrorbombázásokat, melyek 1944. április 13 – november 19. között sújtották a várost.

Érdeklődési területünk a 20. századi magyar történelem, így a témaválasztásnál nem volt egyszerű leszűkíteni a kört egy konkrét eseményre. A témakörökben való tájékozódás és a szakirodalom megismerése után körvonalazódott, hogy mivel szeretnénk behatóbban foglalkozni. A télen megtekintett, 24-szer a pokolban elnevezésű kiállításon szerzett benyomások is közelebb hoztak minket a választott témánkhoz, illetve Milánnak lehetősége volt részt venni korábban a Győr-Moson-Sopron Megyei Polgári Védelmi Szövetség Vakond-túra projektjében is, ahol kalandos történelmi időutazáson vehetett részt és jutott új ismeretek birtokába. Ezeket az ismereteket, élményeket és tapasztalatokat is beépítettük a beszámolónkba.

Mély benyomást tett ránk Hárs Ottó naplója, amiből több részletet közösen olvastunk el a felkészülés során. Megállapítottuk, hogy Hárs Ottó egy szinte korunkbeli fiatal, széles érdeklődési körrel, mély érzelmekkel, akinek sok-sok más fiatalhoz hasonlóan örökre megbélyegezte a sorsát az, hogy milyen kor szülötte. Az ő egy-egy gondolatát választottuk a beszámolónk nyitó és záró diájának.

Beszámolónk kiindulópontja az, hogy Győr hadiipari centrumként mindig meghatározó szerepet játszott az egyes történelmi korszakokban. Szeretnénk azonban rámutatni arra, hogy a hadiipari jelentősége ellenére a Győrt sújtó légi támadások a civil lakosságot is komolyan érintették, emiatt nevezhetjük a várost ért támadásokat terrorbombázásnak. Beszámolunk arról is, hogy ezek a támadások milyen ütemben érték a várost, és hogy mennyi áldozatot követeltek. Perger Gyula:  A pusztulás képei című kötetéből választottunk felvételeket a polgári áldozatok bemutatásának szemléltetéséhez. Egy diát szenteltünk az ellenséges angolszász légierő bemutatásának.

A beszámoló második fele foglalja össze a témához kapcsolódó személyesebb tapasztalatainkat. Itt foglalkozunk Győr légoltalmával, a „légó” megszervezésével, az óvóhelyekkel. A készülés során Milán ismét felvette a kapcsolatot Csepi László ezredes úrral, akivel interjút készített. A tartalmas beszélgetés során felkeresték az Árpád úti óvóhelyet, ahol Milán felvételeket is készített. Ezeket is beépítettük a beszámolónkba.

 

Lüvi Milán 8.A, Pánczél Ábel 8.A,

Nagyné Németh Anita történelemtanár